Chevy Chase 2007 Sat 07/07/2007 18:47
Results created by OE2003 © Stephan Krämer 2007

--------------------------------------------------------------------------------

Pl Stno Name Club Cat Local Time

 

Run (136) 32.0 km 1220 m 7 C

1....... 229 David Kirkland Alnwick Harriers M 3:13:46
2....... 221 Gary Jones NFR M 3:18:09
3....... 212 Alastair Horsfield Gosforth Punters M 3:22:38
4 .......286 Garry Owens NFR M50 3:30:25
5 .......146 David Atkinson NFR M40 3:31:36
6 .......182 John Duff NFR M 3:34:03
7 .......266 Geoff Scott Unattached M40 3:35:28
8 ......190 Adam Fletcher Berwick Harriers M40 3:36:43
9 ......268 David Steel NFR M40 3:38:48
10 ....246 Terrence Mullen Unattached M50 3:39:06
11.... 241 Saul Miller Unattached M 3:39:21
12.... 63 Mark Willis Unattached M40 3:39:34
13... 179 John Dallinson NFR M50 3:41:08
14 ...299 David Wotton Claremont (Road Runners) M 3:44:23
15... 62 John Goodwin Unattached M40 3:47:12
16 ...145 Paul Appleby NFR M40 3:49:02
17... 296 Louise Wilkinson NFR F 3:49:40
18 ...233 Jonathan Lee Gosforth Punters M40 3:54:12
19 ...288 Hendrik Van Boeckel Unattached M 3:58:26
20... 243 Peter Moralee NFR M50 3:59:04
21.. 162 Paul Carroll Claremont (Road Runners) M 4:05:58
22... 258 Nilendran Prathalingam Claremont (Road Runners) M 4:05:59
23... 260 Peter Reed NFR M50 4:06:15
24 ...267 Steph Scott NFR F 4:06:45
25... 236 Keith MacKay South Shields M50 4:07:28
26... 292 Bob Wightman Ilkley Harriers M40 4:11:16
27... 152 David Beaney Claremont Road Runners M50 4:12:21
28... 219 Philip James Saltwell Harriers M40 4:12:29
29 ...275 Robert Shepherd Unattached M 4:13:07
30 ...240 Glen McWilliams Wooler Running Club M40 Local 4:13:08
31... 205 Simon Harry Ilkley Harriers M40 4:14:05
32... 202 Philp Green NFR M 4:14:16
32... 213 Will Horsley NFR M 4:14:16
34 ...265 Peter Rooney South Shields M40 4:14:29
35 ..149 Kevin Ayre South Shields M40 4:16:21
36 ..232 Katharine Land Unattached F 4:17:10
37 ..235 David Lowrie Unattached M 4:17:11
38 ..263 Brian Robson Unattached M40 4:18:10
39 ..270 Paul Scott Unattached M 4:20:20
40 ..203 Jamie Harding Claremont (Road Runners) M 4:21:19
41 ..248 Roger Newell Unattached M40 4:22:15
42 ..165 David Chilton Unattached M 4:22:45
43 ..208 Edd Hayley South Shields M40 4:22:57
44 ..150 Susan Davies NFR F40 4:23:58
44 ..280 Rob Stephens NFR M40 4:23:58
46 ..247 John Murray Unattached M40 4:25:08
47 .118 Andrew Smith Gateshead H+AC M50 4:26:01
48 .201 Raymond Gray NFR M60 4:26:49
49 .274 Graham Skirrow Alnwick Harriers M40 4:27:45
50 .192 John Foulds Horwich RMI M40 4:28:13
51. 225 James Keeble Unattached M60 4:29:46
52 .294 Sean Wilkinson Gosforth Punters M40 4:30:30
53 .245 Peter Mullarkey Saltwell Harriers M40 4:32:46
54 161 Andrew Callcott Unattached M40 4:32:48
55 160 John Buckle Mornington Chasers M 4:32:50
56 211 Ian Holland NSP M50 4:34:32
57 257 Joanne Pena Gosforth Punters F 4:34:54
58 206 Terry Hart NFR M50 4:35:48
59 155 James Tomlin Impulse M50 4:36:34
60 251 Richard Ord Unattached M 4:37:17
61 204 Graham Harrison Saltwell Harriers M40 4:37:48
62 218 Scott Hutton Fit Club M 4:39:11
63 278 Robin Stankiewicz Unattached M50 4:48:31
64 298 Fred Wood Sunderland Strollers M40 4:48:40
65 289 Allon Welsh NFR M40 4:49:35
66 290 Sally Welsh NFR F40 4:49:36
67 166 Fintan Clarke Saltwell Harriers M50 4:50:17
67 264 Alice Roffe-Silvester Claremont (Road Runners) F 4:50:17
69 193 Hayley Fowler Gosforth Punters F 4:50:37
70 230 Lindsey Knox Teviotdale Harriers F40 4:50:44
71 144 George Adamson North Shields Poly A C M50 4:51:14
72 285 Kristine Thompson Wooler Running Club F50 Local 4:52:51
73 220 Di Jelley North Shields Poly F50 4:53:59
74 295 John Humble NFR M50 4:55:43
75 178 Alison Wright NFR F40 4:56:44
76 163 Richard Cavner NFR M50 4:57:21
77 253 Steve Paisley Unattached M 5:00:06
78 175 Paul Creighton NFR M40 5:01:19
79 256 Bridget Peberdy Alnwick Harriers B F40 5:03:16
80 171 John Cockburn Alnwick Harriers M50 5:03:18
81 184 Gareth Dunn Unattached M 5:05:23
82 273 Katherine Shorrock Gosforth Punters F 5:06:12
83 281 John Sutcliffe Runner Greens M 5:07:25
84 207 Chris Haswell Unattached M 5:08:36
85 242 Andrea Mitchell Morpeth Harriers F50 5:08:46
86 227 Christopher Kell Unattached M40 5:09:29
87 148 Kevin Atwell NFR M40 5:09:33
88 151 Nick Baxter Unattached M50 Local 5:09:47
89 250 Robert Ord Unattached M 5:11:42
90 174 Keith Cooper NFR M50 5:11:45
91 271 Tom Sealby Unattached M 5:16:45
92 297 Max Winthrop Unattached M50 5:16:55
93 176 Julie Cross Claremont F40 5:17:18
93 181 Lorna Dobinson Unattached F 5:17:18
95 228 Matthew Kingston Claremont (Road Runners) M 5:17:21
96 239 Craig McMahon Unattached M 5:28:41
97 157 Peter Braney Billingham Marsh House Harr M60 5:29:08
98 283 Will Tapsfield Unattached M50 5:30:51
99 186 Nathan Emblen Unattached M 5:32:57
100 252 Steven Owens Unattached M 5:32:59
101 269 Richard Scott Claremont (Road Runners) M 5:35:37
102 172 Tanja Cooper Claremont Road Runners F 5:35:46
103 177 Andrew Currans Unattached M40 Local 5:39:15
104 238 Joseph McLeod Unattached M50 5:40:05
105 282 Kerry Swindon North Shields Poly F 5:40:07
106 300 Jill Young Unattached F40 5:53:34
107 287 Alan Urwin Unattached M60 Local 5:57:03
108 183 Pat Dunn Unattached F40 5:59:23
109 168 Mark Clarkson Clarkson M 6:00:36
110 169 Gary Clarkson Clarkson M 6:00:37
111 170 Philip Clarkson Clarkson M50 6:00:39
112 234 Kevin Lott Heaton Harriers M 6:06:33
113 226 Ben Keenan Unattached M 6:06:35
114 153 Carl Bell Impulse M 6:08:15
115 154 Brian Bennett Impulse M 6:08:16
116 195 Robyn Frew Gear for Girls F40 6:08:54
117 210 Graham Hobson Unattached M 6:15:01
118 259 Gordon Reavely LDWA M50 6:16:49
119 196 Mary Gibson Durham Elvet Striders F50 6:16:52
120 197 Jane Nathan Unattached F40 6:16:54
121 262 William Robson Unattached M 6:20:50
122 249 Karen Ogle Unattached F 6:20:51
123 276 Holland Sproat Runner Greens M50 6:33:15
124 187 Christine Farnsworth Elvet Striders F50 6:33:38
124 284 Margaret Thompson Elvet Striders F50 6:33:38
126 200 Heather Gould Runner Greens F40 6:33:57
127 279 Vivien Stapley Runner Greens F50 6:34:23
128 222 Rachel Kane Unattached F 7:03:58
129 224 Kevin Kane Unattached M50 7:04:01
130 159 Andrew Brown Unattached M 7:07:15
131 158 Richard Brown Unattached M 7:07:16

147 Jacqueline Moscrap Unattached F mp
156 Gareth Brack Impulse M mp
216 Keith Hudson Newcastle Hash House Harrie M50 mp
237 Stephen Mains Impulse M mp
255 Helen Patterson Alnwick Harriers F40 mp

 

Walk (99) 32.0 km 1220 m 7 C

1 60 Angela Huddleston Unattached F40 Local 4:53:13
1 96 Jim Scott Norham RC M50 4:53:13
3 80 Fiona McKenzie JAFS F440 5:10:31
4 42 David Fitzpatrick North Shields Racing Snakes M50 5:10:32
5 47 Len Glen-Davison Breamish Wanderers M50 5:16:46
6 112 Peter Webster North Shields Racing Snakes M40 5:16:47
7 109 Karl Wait Unattached M 5:26:24
8 30 Keith Davison Breamish Wanderers M40 5:27:12
9 22 Glenn Carther Unattached M40 5:27:18
10 185 Darran Eccleston Unattached M 5:27:19
11 115 Ann Wild Norham RC F50 5:27:23
12 105 Christopher Taylor Unattached M 5:27:47
13 75 Tim Mathewson Unattached M Local 5:28:22
14 68 Jim Knox Teviotdale Harriers M50 5:40:55
15 104 John Taylor Ambleside AC M60 5:41:17
16 12 Frank Barker LDWA M60 5:46:13
17 48 Jimmy Gouldie South Shields Harriers M50 5:53:22
18 93 Sarah Robson Wooler Running Club F40 Local 5:54:18
19 64 Jane Izat Unattached F40 5:54:19
20 51 Joyce Guthrie JAFS F40 Local 5:55:42
21 73 Martin Lisle North Shields Racing Snakes M40 5:59:04
22 21 John Callaghan De La Rue M60 6:01:38
23 5 Michael Anderson Unattached M40 6:01:40
24 55 James Heslop Unattached M 6:07:54
25 52 Derek Guthrie Unattached M40 6:10:37
26 84 Mark Nordmann Unattached M50 6:17:40
27 38 Joyce Donnovan Unattached F50 6:19:50
28 54 Jane Heatherington Unattached F 6:29:03
28 198 Bernie Gibson Unattached F40 6:29:03
30 66 Carol Johnson Unattached F40 6:31:05
31 102 Kim Stewart Unattached F40 6:34:43
32 31 Ian Davison Breamish Wanderers M50 6:35:58
33 15 John Black Unattached M60 6:37:45
34 8 Stuart Lee Archer Unattached M 6:38:07
35 217 Craig Hunter NFR M 6:44:24
36 14 Steven Betts Unattached M40 6:47:04
37 13 Christine Betts Unattached F40 6:52:56
37 46 Sarah Gillespie Unattached F 6:52:56
39 61 Walter Huddleston Unattached M40 Local 6:54:10
40 76 Paul Maughan Unattached M40 6:54:15
41 69 Clive Kynman Unattached M40 6:54:16
42 19 Robert Brooks Unattached M 6:54:47
43 37 Peter Donald Unattached M40 6:55:23
44 78 Mareen McCracken Unattached F50 6:55:36
45 36 Norman Dodd Unattached M60 6:59:04
46 74 Joe Logan Unattached M Local 6:59:09
47 11 Anthony Barber Unattached M50 7:07:12
48 94 Ian Robson Unattached M40 7:08:30
49 113 Henry Whitfield Unattached M60 7:09:40
50 2 Richard Adams Unattached M50 7:11:11
51 33 John Davison Unattached M40 7:20:58
51 79 Christine McDowell Unattached F40 7:20:58
53 59 Emma Howie Unattached F40 7:23:05
54 110 Diana Walton Unattached F40 7:23:08
55 81 Emma Miller Unattached F 7:26:01
56 92 Sarah Riseborough Unattached F 7:26:02
57 77 Geoff Mayne Unattached M40 7:28:05
58 7 Paul Appleby Unattached M40 7:28:06
59 17 Jim Blair Unattached M60 7:39:26
60 18 Barrie Bland Unattached M50 7:39:29
61 29 Stephen Dack Unattached M40 7:39:31
62 4 Elizabeth Anderson Unattached F60 7:39:36
63 95 John Scott Unattached M60 Local 7:43:46
64 50 John Gurnhill LDWA M60 7:44:28
65 82 Mick Miller Unattached M40 7:45:04
66 65 David Johnson Unattached M40 7:45:06
67 35 Brett Docherty Unattached M40 7:48:28
68 45 James Gillespie Unattached M 7:51:51
69 28 Rarna Cuthbertson Unattached F 7:53:50
70 71 Susan Law Unattached F40 7:53:51
71 107 Caroline Thompson Unattached F 7:53:56
72 58 Trevor Home Unattached M40 7:53:59
73 70 Ian Law Unattached M50 7:54:00
74 85 Ian Patterson Unattached M60 7:54:02
75 57 Ian Holloway Unattached M60 8:05:46
76 88 Morag Pool Unattached F40 8:05:48
77 89 Kenneth Pool Unattached M40 8:15:40
78 83 Barbara Morris Unattached F40 Local 8:15:41
79 91 Glenys Richardson Unattached F60 8:15:49
79 108 Sue Urwin Unattached F40 8:15:49
81 56 Billy Hodgson Unattached M50 8:16:26
82 111 Joyce Wardhaugh Unattached F50 8:16:28
83 117 Gavin Woodcock Claremont (Road Runners) M 8:19:13
84 41 John Falcus Unattached M50 8:19:16
85 20 Ian Brown Unattached M50 8:19:18
86 116 Peter Fretwell Unattached M40 8:25:12
87 101 Lynda Sproat Unattached F50 8:45:22
88 40 Allan Duncan Unattached M60 8:45:28
89 98 John Shutt Unattached M60 8:46:46
90 44 John William Ford Unattached M50 8:46:48
91 67 John Kerry Unattached M40 8:48:21
91 100 Kate Smith Unattached F50 8:48:21
93 1 John Abrehart Breamish Wanderers M60 8:55:56

6 Wendy Appleby Alnwick Harriers F mp
23 Ron Chambers Northumbria LDWA M60 mp
43 Christine Fletcher Unattached F60 mp
49 Len Greenwood Unattached M60 mp
53 Les Harbottle Unattached M50 mp
114 Antony Whitson Unattached M40 mp